Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Sierpień

WYDARZENIA » Rok 2013 » Sierpień

  II ZLOT STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW GOŃCZEGO POLSKIEGO

                                                        OPOLE 31.08.-01.09.2013

II Zlot Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego za nami. Na ten weekend czekaliśmy długo. Poprzedzało go wiele pracy, ale warto było! Udało się nam zaprosić wyjątkowych wykładowców, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą.         

Posiadanie psa myśliwskiego stawia przed nami- przewodnikami konieczność  pozyskania odpowiedniej wiedzy z zakresu użytkowości, behawioru, eksterieru i historii rasy. Powinniśmy mieć wiedzę komplementarną, bo tylko taka daje nam świadomość jaka rasa jest w naszych rękach, jakie ma potrzeby i do jakiego celu została przez wiele stuleci tworzona.

Od początku istnienia Stowarzyszenia SMGP stawialiśmy sobie za cel zgłębianie zarówno teorii jak i praktyki. Dlatego zależało nam na bardzo dobrych wykładowcach, takich którzy będą gwarancją wysokiego poziomu. Udało się. Nasze zaproszenie przyjęli Pani Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska (sędzia kynologiczny, Przewodnicząca Zarządu Oddziału ZKwP w Krakowie) Pan Jan Ryk (sędzia kynologiczny, lekarz weterynarii), Pan Wojciech Galwas (myśliwy, sędzia pracy), Koleżanka Marta Jaworska (lekarz medycyny). Wykłady i warsztaty były niezwykle interesujące. Była możliwość zadawania pytań. Wielu uczestników skwapliwie wykorzystało taką możliwość.        

Pani Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowskia poprowadziła dla nas wykład i warsztaty, które obejmowały: historię rasy gończy polski, opis poprawnej budowy anatomicznej (obserwowanej w statyce i w ruchu) oraz jej zgodność z wzorcem. Pan Jan Ryk mówił o pierwszej pomocy w łowisku w sytuacji urazów, zranień, ukąszeń oraz postrzelenia psa. Szczegółowo pisał wyposażenie apteczki dla psa. Następnym punktem wykładu było omówienie linii hodowlanych i ich znaczenie dla rejestracji rasy przez FCI. Pan Wojciech Galwas w czasie wykładów opisywał nam jak powinna wyglądać prawidłowa praca gończego na dziku oraz na tropie. Nasza Koleżanka Marta Jaworska omówiła pierwszą pomoc dla człowieka. Ten ciekawy i potrzebny wykład dotyczył zarówno wypadków postrzelenia, złamania, udaru, omdlenia jak również zachowań związanych z reakcją na takie choroby jak: zawał, cukrzyca, epilepsja.                                                            

Naszymi gośćmi byli redaktorzy z czasopisma „Psy rasy myśliwskie” Państwo Halina i Bogdan Ludowiczowie od zawsze oddani gończej sprawie.  Ważnym gościem był Pan Tadeusz Mirczewski wydawca książek o tematyce myśliwskiej. Cześć nakręconych, w trakcie warsztatów użytkowych, materiałów zostanie dołączonych  do książki o pułkowniku Pawłusiewiczu „Pułkownik z dna jeziora” (premiera na przełomie października i listopada).           

Cześć użytkowa stanowiła zdecydowanie największą cześć naszego zlotu. Pan Wojciech Galwas przyglądał się poczynaniom przewodników i ich psów. Wskazywał na błędy przewodników w trakcie tropowania, mówił o istotnych elementach współpracy psa z przewodnikiem. Było to możliwe dzięki przygotowaniu kilku pokazowych ścieżek na skraju lasu. Przewodnik z psem mogli skupić się na tropie, a korona wolno posuwając się za nimi dokładnie mogła obserwować ich pracę. Takiej możliwości nie byłoby w lesie. Każdy etap pracy psa został przez Pana Galwasa wyczerpująco omówiony. Również w zagrodzie praca psów została scharakteryzowana. Uwagi, spostrzeżenia  doświadczonego sędziego pracy pozwoliło nam  ocenić aktualny stan wyszkolenia nas przewodników oraz naszych psów.                                                                                                                    

Nasze gończe spotkanie miało również charakter integracyjny. Na zlocie było ponad trzydzieści osób i podobna ilość psów. Niektórzy przyjechali ponad 600 km. Dobrze było spotkać „starych” i „młodych” członków Stowarzyszenia. Był czas grillowania, pieczonek, potrawki z kociołka, rozmów niemal do rana.                     

Zarząd SMGP chce podziękować wszystkim naszym Wykładowcom za zaangażowanie się w nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy Gościom za ich aktywną obecność. Podziękowania chcemy również  skierować do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Komisji Kynologicznej, a zwłaszcza jej Przewodniczącego Pana Dariusza Hutki. Dziękujemy za Waszą przychylność dla naszego projektu!

 

Sobota

Pani Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowskia i Pan Jan Ryk w trakcie wykładów.

 

Po południu przewodnikami psów myśliwskich "zajął" się sędzia pracy, myśliwy Pan Wojciech Galwas:

 

Niedziela, ciąg dalszy...

Zaczęliśmy od wykładu Koleżanki Marty Jaworskiej (lekarza medycyny) o pierwszej pomocy dla człowieka w trakcie polowania. Następnie rozpoczęliśmy drugi dzień zajęć praktycznych (ścieżki, zagroda).

 

transport "postrzałka"-rapety stwarzały mniejsze problemy

 

wyruszamy na pokazowe ścieżki

 

na razie miny dziarskie...

 

pierwsza ścieżka

 

druga ścieżka (na rapetach)

 

następne ścieżki

 

zagroda

 

a po zagrodzie...

Wkrótce w "Galerii" w zakładce "zdjęcia" powstanie fotagraficzny album z naszego zlotu.