Menu

Historia psów gończych w Polsce

Historia psów gończych w Polsce sięga wieków temu. Już w czasach starożytnych psy były wykorzystywane w polowaniach, a ich zadaniem było śledzenie i schwytanie zwierzyny. W Polsce psy gończe były szczególnie popularne wśród królów i szlachty, którzy organizowali liczne polowania.

W XVII wieku w Polsce rozpoczęła się hodowla psów gończych. Powstały pierwsze hodowle specjalizujące się w hodowli psów myśliwskich, a także rozpoczęto selekcję rasowych psów gończych. Do Polski zaczęły być sprowadzane psy gończe z innych krajów europejskich, a także hodowane były rasy krajowe, takie jak Ogar Polski czy Gończy Polski.

W XIX wieku w Polsce zaczęto organizować wystawy psów gończych. Wystawy te umożliwiły hodowcom porównanie swoich psów z innymi rasami i doskonalenie hodowli. W 1909 roku w Warszawie odbyła się pierwsza krajowa wystawa psów myśliwskich, na której zaprezentowano psy gończe oraz psy myśliwskie.

W okresie międzywojennym w Polsce rozwijała się hodowla psów gończych. Powstało wiele nowych hodowli, a także rozpoczęto intensywną pracę nad doskonaleniem rasy. W 1929 roku powstał Związek Kynologiczny w Polsce, który miał na celu koordynowanie pracy hodowców psów gończych i innych ras.

Podczas II wojny światowej hodowla psów gończych w Polsce została zahamowana. Wiele hodowli zostało zniszczonych, a hodowcy zostali zmuszeni do zaprzestania swojej pracy. Po wojnie, dzięki pracy pasjonatów, hodowla psów gończych w Polsce została odbudowana.

Obecnie w Polsce istnieje wiele hodowli psów gończych i mysliwskich. Wiele z nich specjalizuje się w hodowli rasy krajowej, jakim jest Ogar Polski czy Gończy Polski. Polskie psy gończe i mysliwskie cieszą się coraz większą popularnością, a ich umiejętności i piękno są doceniane na międzynarodowych wystawach.

Podsumowując, historia psów gończych w Polsce jest bardzo bogata i sięga wieków temu. Dzięki pracy hodowców i pasjonatów, polskie rasy psów gończych i mysliwskich są jednymi z najlepszych na świecie. Obecnie hodowla psów gończych w Polsce rozwija się intensywnie, a polscy hodowcy z powodzeniem konkurują na międzynarodowych wystawach.

Ostatnio na naszym blogu

Krajowa Wystawa Psów Gończych w Orzechowie

Krajowa Wystawa Psów Gończych w Orzechowie

08-03-2023

12 października 2017 roku odbyła się Krajowa Wystawa Psów Gończych w Orzechowie koło Olsztyna. To wyjątkowe wy

Dalej
Gończy Słowacki - idealny pies dla aktywnych rodzin.

Gończy Słowacki - charakterystyka rasy

07-03-2023

Gończy Słowacki to jak sama nazwa wskazuje rasa psa gończego, która pochodzi z Słowacji. Charakteryzuje się pi

Dalej
Ogar Polski - charakterystyka rasy

Ogar Polski - charakterystyka rasy

07-03-2023

Ogar Polski to rasa psa gończego, która pochodzi z Polski. Charakteryzuje się piękną, gęstą sierścią o kolorze

Dalej
Wzorzec rasy psa

Wzorzec rasy psa - co to jest?

07-03-2023

Wzorzec rasy psa to szczegółowy opis wyglądu, charakteru i cech fizycznych, które powinien posiadać pies danej

Dalej
Zlot Miłośników Psów Gończych i Myśliwskich

Zlot Miłośników Psów Gończych i Myśliwskich

05-03-2023

Zlot Miłośników Psów Gończych i Myśliwskich odbył się w Katowicach dnia 06.08.2020 roku. To wyjątkowe wydarzen

Dalej